Lajme

22nd September 2021


Lajm i mirë, OBSH: Rastet globale të Covid-19 shënojnë rënien më të madhe

Është përmirësuar situata e Covid-19 në rang botëror. Sipas OBSH javën e kaluar kishte 3.6 milionë raste të reja të raportuara në të gjithë botën …

22nd September 2021


Sot “Dita pa makina”: Qytetarët: Lëvizet më mirë me biçikletë

22 shtatori është në ditë e rëndësishme në kalendarin historik për mbrojtjen e mjedisit, duke nxitur qytetarët të përdorin më pak makinat. Thirrja nuk u …

22nd September 2021


Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve, nuk ndryshojnë masat anti-covid! Gjirokastra qyteti më i vaksinuar

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka njoftuar se nuk do të ketë asnjë ndryshim të masave anticovid që janë aktualisht në fuqi. Sipas kryetares së këtij …

21st September 2021


Apple njeh zyrtarisht territorin e Kosovës me sistemin e ri operues

Apple ka njohur zyrtarisht territorin e Kosovës në hartë me sistemin e ri operues, të lancuar të hënën Në krahasim me softuerët e kaluar, me …

20th September 2021


Zbulohet ilaçi kundër koronavirusit, fillon përdorimi në spitalet angleze

Spitalet në Britaninë e Madhe kanë filluar nga sot përdorimin e një ilaçi të posaçëm kundër koronavirusit. Autoritetet bëjnë me dije se bëhet fjalë për …

20th September 2021


E fundit: SHBA merr vendimin, nga nëntori lejon hyrjen e udhëtarëve të vaksinuar plotësisht nga BE dhe Mbretëria e Bashkuar

Çdo qytetar i BE dhe Mbretërisë së Bashkuar që ka kryer dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19 do të mund të hyjë lirisht në SHBA. …

20th September 2021


Nga sot, Suedia ndalon hyrjen për shtetasit e Shqipërisë

Duke filluar nga sot, qeveria suedeze ka vendosur të ndalojë hyrjen në vend të të gjithë personave që udhëtojnë nga Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Brunei, Japonia …

20th September 2021


Nga sot, Qeveria e Kosovës ndalon hyrjen në kufi të mjeteve me targa serbe

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që nga sot të vendoset reciprocitetit ndaj Serbisë sa i përket targave të automjeteve. Mësohet se vendimi është firmosur …

17th September 2021


Elton John shtyn turin në Europë. Do të kryejë një ndërhyrje kirurgjikale

Elton John detyrohet të shtyjë turin në Europë. Legjenda e muzikës ka njoftuar në Instagram se i ka shtyrë datat e koncerteve pasi duhet ti …

17th September 2021


Në 22 shtator Tirana do të mbajë “Dita pa makina”

Nën moton “Lëvizje e sigurt dhe e shëndetshme”, edhe këtë vit Tirana i është bashkuar “Javës Europiane të Lëvizshmërisë”, e cila synon ndërgjegjësimin e qytetarëve …