play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Buzëqeshja, kundërhelmi për çdo vështirësi

today28/01/2022

Background
share close

Differences Between Depression, Bipolarism, and PBA

A keni menduar ndonjëherë se kundërhelmi për çdo vështirësi tonë është një buzëqeshje? Nëse nuk qeshni çdo ditë, atëherë është koha të filloni ta bëni atë. Arsyet; Shumë.

Dita Botërore e Buzëqeshjes u krijua në vitin 1999 nga Harvey Ball dhe festohet çdo të premte të parë të tetorit. Ai vetë besonte se e qeshura është ilaçi i shpirtit tonë dhe siç rezulton sot nuk e kishte gabim.

 

Veprim anksiolitik

Për të vizituar edhe psikologun më të mirë në botë, këshilla e parë që do t’ju japë për qetësi është të gjeni në gjithçka që ju bën të buzëqeshni.

Nuk ka ilaç më të mirë se të qeshurit, sepse në atë moment zvogëlohen hormonet që prodhojnë stres, duke rezultuar në rënie të rrahjeve të zemrës në rast takikardie. Gjithmonë filloni ditën tuaj me një buzëqeshje edhe nëse nuk ka ndonjë arsye specifike.

Benefits of smiling

Bëhesh më e bukur

A keni menduar ndonjëherë pse femrat që kanë një atmosferë pozitive dhe buzëqeshje edhe në ditët e tyre të vështira janë shumë më tërheqëse për meshkujt? Arsyeja është se duke pasur një atmosferë pozitive, ata duket se shkelin fort në këmbë dhe japin ndjesinë se asgjë nuk i tremb.

Filloni të buzëqeshni më shpesh?

Mirupafshim rrudhave

Është vënë re se gratë që qeshin më shpesh plaken shumë më ngadalë se ato që buzëqeshin më pak.

Why You Should Smile More | Our Goldsboro Dentists Explain

Gjumi më i mirë

Nëse keni probleme me pagjumësinë ose keni gjumë të shqetësuar, kjo nuk është vetëm për shkak të stresit që keni çdo ditë për shkak të detyrimeve të shumta por kryesisht për faktin se nuk keni mësuar të jetoni me doza të forta të qeshura.

Mos u mundoni të gjeni zgjidhje te qetësuesit apo ndonjë gjë tjetër që lidhet me të, sepse zgjidhja është thjesht brenda jush. Buzëqeshja, shihni, ndihmon në largimin e stresit para gjumit.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *