play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Biden kërcënon Putin: Të presin pasoja të rënda

today26/01/2022

Background
share close

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po bëjnë gjithçka për të shmangur një luftë në Ukrainë. Përfshirë edhe kërcënime të drejtpërdrejta në drejtim të presidentit rus, Vladimir Putin. Pasoja masive e presin atë nëse merr një hap për të pushtuar vendin fqinj, Ukrainën.

Russia's reaction to President Biden's assessment of Putin

“Do të ketë pasoja të mëdha nëse ai do të hynte dhe do të pushtonte, nëse do të mundet, të gjithë vendin, ose shumë më pak se kaq. Një zhvillim i tillë nuk do të sillte pasoja të mëdha ekonomike dhe politike vetëm për Rusinë, por për mbarë botën. Do të ishte pushtimi më i madh nëse ai do të futej me të gjithë forcat, pushtimi më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore. Do të ndryshonte botën”, tha Biden.

Komentet e tij vijnë teksa liderët perëndimorë kanë përsëritur vazhdimisht paralajmërimin se Rusia do ta paguajë shtrenjtë një pushtim të mundshëm të Ukrainës. Moska ka akuzuar Uashingtonin se po përshkallëzon tensionet lidhur me këtë çështje dhe mohon planet për të hyrë me ushtri në vendin fqinj. Megjithatë, ka zhvendosur pranë kufirit me Ukrainën, mbi 100 mijë trupa dhe shpesh simulon operacione që i ngjajnë një lufte.

avione ruse ne bjellorusi  1280x720

Nga ana tjetër, Shtetet e Bashkuara dhe NATO kanë vendosur mijëra trupa në gatishmëri të lartë dhe po ndihmojnë Ukrainën me armatime. Rusia kërkon garanci me shkrim që Aleanca Ushtarake të mos pranojë anëtarësimin e Kievit, si dhe të largojë prezencën në Europën Lindore. Por këto janë konsideruar të papranueshme nga NATO-ja dhe SHBA-ja.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *