play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetësi

3 funksione të hundës që nuk i dinit

today31/01/2022

Background
share close

Studimet rreth shqisës tepër të fortë të nuhatjes së qenit kanë mahnitur njerëzit për dekada të tëra. Një numër i madh kërkimesh sugjerojnë se qentë e stërvitur mund të nuhasin gjithçka, nga lloje të ndryshme kanceresh (përfshirë mushkëritë, gjirin, fshikëzën, vezoret, kolorektalin dhe prostatën, të fundit prej të cilave ata e zbuluan me 99 përqind saktësi) deri te infeksionet COVID-19.

Ndërsa ende nuk është përcaktuar nëse njerëzit mund të nuhasin sëmundje të tilla, studiuesit vazhdojnë të na tregojnë se hunda e njeriut është një tipar që mund të kryej shumë më shumë funksione.

Mënyra se si marrim frymë mund të ndikojë në kujtesën tonë

Sipas një studimi të botuar në revistën “Journal of Neuroscience” në vitin 2018, ata që marrin frymë përmes hundës mund t’i kujtojnë gjërat më mirë. Pasi morën një duzinë erërash të ndryshme, studiuesit kërkuan gjysmën e pjesëmarrësve të studimit të merrnin frymë për një orë përmes hundës.

Gjysma tjetër, natyrisht, merrte frymë nga goja e tyre. Rezultatet e tyre treguan se ata që merrnin frymë përmes hundës ishin në gjendje të kujtonin aromat fillestare më mirë se homologët e tyre që merrnin frymë nga goja.

Ndjesia jonë e nuhatjes është një superfuqi e ngjashme me GPS-në

Në një studim të vitit 2015, të botuar në PLOS One, një ekip shkencëtarësh në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley treguan se njerëzit kanë një “sistem të pozicionimit të nuhatjes”.

Studiuesit ia lidhën sytë subjekteve të tyre dhe u dhanë atyre mundësinë të nuhasin sfungjerët e mbushur me vajra aromatikë. Më pas, pasi u rrotulluan (për qëllime çorientimi), subjektet u përpoqën të nuhasin rrugën e tyre për t’u kthyer te sfungjerët.

Studiuesit u befasuan me rezultatet pozitive dhe supozuan se aroma është një ndjenjë primitive që mund të ketë ndihmuar paraardhësit tanë të hershëm të kërkojnë ushqim.

Pinoku nuk është i vetmi hunda e të cilit zbulon gënjeshtrat

Kur thoni një gënjeshtër, temperatura e hundës tuaj tregon të vërtetën. Duke përdorur aplikime të reja të termografisë, një teknikë e zbatuar gjatë Luftës së Dytë Botërore për të zbuluar armiqtë gjatë natës, studiues të psikologjisë nga Universiteti i Grenadës përcaktuan në vitin 2012 se temperatura rreth hundës dhe syve të brendshëm të një personi rritet kur ata gënjejnë. Studiuesit e quajtën këtë “Efekti Pinokio”.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *