Lajme


24 orët e fundit në Shqipëri/ 1021 raste të reja me koronavirus

Postuar nga admin

23rd February 2021Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 1021 raste të reja me COVID nga 3998 testime të kryera në total. Ndërkohë kanë humbur betejën me këtë sëmundje 15 qytetarë, konkretisht 7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlorë, 2 qytetarë nga Berati, 1 qytetarë nga Fier, 1 qyetar nga Korçë, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Mati, të moshave 63-87 vjeç.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1242 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 7970 vaksinime antivCOVID. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 65,403 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 648 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 571 raste në Tiranë, 38 raste në Vlorë, 37 raste në Durrës, Sarandë, 35 raste në Elbasan, 33 raste Shkodër, Librazhd, 21 raste në Lushnje, 18 raste në Krujë, Fier, 17 raste në Kavajë, 14 raste në Berat, Kuçovë, 12 raste në Lezhë, 11 raste në Tepelenë, 10 raste në Kamëz, 8 raste në Korçë, Mirditë, Mallakastër, Gjirokastër,7 raste në Kolonjë, 5 raste në Kukës, Has, Peqin, Gramsh, 3 raste në Devoll, Tropojë, Përmet, Dibër, Shijak, 2 raste në Rrogozhinë, Pogradec, Vau i Dejës, Divjakë, Selenicë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Skrapar, 1 rast në Cërrik, Kurbin, Pukë, Mat, Delvinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Patos, Këlcyrë.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë”, apelon MSh.

COVID-19 – Statistika (23 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1021

Të shëruar në 24 orë 1085

Të shtruar në spitale 648

Humbje jete në 24 orë 15

Testime ditore 3998

Testime totale 447,746

Raste pozitive 102,306

Raste të shëruara 65,403

Raste Aktive 35,207

Humbje jete 1,696

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22,051

Fier 2793

Durrës 1787

Vlorë 1778

Shkodër 1410

Elbasan 918

Lezhë 824

Berat 1028

Korçë 951

Gjirokastër 939

Dibër 353

Kukës 375