Lajme


Të dyshuarit e Salisburyt flasin për “RT”: Ishim atje si turistë për të parë katedralen

Postuar nga Isida Muco

14th September 2018Dy personat e identifikuar si të dyshuarit kryesorë për sulmin me agjentin nervor “Novichok” në Salisbury të Britanisë së Madhe, janë shfaqur në ekranin e televizionit shtetëror rus “RT” këtë të enjte, ku kanë pretenduar se e kanë vizituar qytetin “e mrekullueshëm” anglez si turistë për të parë katedralen e saj.

Dy personat, që thanë se emrat e tyre ishin Ruslan Boshirov dhe Alexander Petrov, duken të ngjashëm me ata të kapur nga kamerat e sigurisë të publikuara nga policia britanike, që hetoi përpjekjen për vrasjen e ish-agjentit të dyfishtë rus, Sergei Skripal, dhe vajzës së tij Yulia, më 4 mars të këtij viti.

Policia britanike thotë ndërkohë se emrat e përdorur nga dy burrat janë pseudonime dhe shton gjithashtu se ka prova të pakundërshtueshme se ata janë agjentë të shërbimit informativ ushtarak rus, GRU.

Në intervistën e dhënë për “RT”, ata kanë pranuar se kanë qenë së bashku në Salisbury dhe se janë pikërisht personat që tregohen edhe nga kamerat e sigurisë.

“Miqtë tanë na kishin sugjeruar prej kohësh që ta vizitonim atë qytet të mrekullueshëm”, tha personi i identifikuar si Alexander Petrov. Boshirov nga ana e tij tha se qëllimi i vizitës ishte Katedralja e Salisburyt, duke veçuar majën e saj të lartë si më tërheqëse.

“Atje ndodhet një katedrale e famshme, jo vetëm në Europë, por në të gjithë botën. Ajo është e famshme për majën e saj 123 metra të lartë, është e famshme për orën që njihet si e para e atij lloji e krijuar në mbarë botën, që është ende funksionale”.

Prezantuesi i televizionit njoftoi se intervista e plotë do të transmetohej më vonë gjatë ditës, ndërsa momentet më kryesore të saj të shoqëruara me titrim u publikuan nga “RT” përpara se të publikoheshin pamjet video.