Lifestyle


Fustanet e ëndrrave për nuset e 2018

Postuar nga Isida Muco

16th April 2018Nëse fustanet e nuseve të 2017 na kanë bërë të biem në dashuri, ato të koleksioneve të vitit 2018 do të na bëjnë të ëndërrojmë!

Këtë vit, në të vërtetë, markat kryesore kombëtare dhe ndërkombëtare të botës së martesës kanë dhënë më të mirat në artin e tyre, duke paraqitur katalogë, si me fustanet e nuses edhe ato të ceremonive të pasura me tendencat e konsoliduara të vitit të kaluar, si për shembull dantella e dashur dhe risitë që përfaqësojnë fustanet më të bukur të nuseve të vitit 2018!

Le të shohim tendencat kryesore të këtij viti, duke filluar nga ajo që ishte thelbësore në 2017: dantella është konfirmuar si një prej pëlhurave të preferuara nga rrobaqepësitë e modës së lartë.

Fustanet e nuseve me dantellë 2018

Nga fustanet e nuseve Pronovias tek ato të Rosa Clará, nga Nicole tek St Patrick, nga Atelier Emé në Alessandra Rinaudo, që e përdorën atë në mëngë dhe dekolte, deri tek Berta Bridal që e bëri atë një domosdoshmëri për një koleksion të tërë të menduar për nuset më të guximshme dhe sensuale. Këto janë vetëm disa prej markave më të famshme të dasmave që edhe këtë vit nuk kanë qenë në gjendje t’i rezistojnë bukurisë së përjetshme të fustaneve të nuses: veshje që përqendrohen në një model të vetëm, romantik dhe elegant, duke plotësuar shijet e nuseve që e duan klasiken edhe të atyre që janë më bashkëkohore.

Fustanet romantike të stilit ‘boho’

Ne kemi parë vitin e kaluar, gjatë prezantimit të koleksioneve të veshjeve të vitit 2018 në të gjithë botën, pasi stili boho elegant është konfirmuar edhe si një tendencë tjetër e madhe këtë vit. Nga Luisa Sposa, që është fryzmëzuar për krijimin e një koleksioni të tërë, që shpreh në prerjet e saj, copa dhe linja, elegancën e nuses së Epokës së Bukur, në stilin më të bukur të Yolan Cris, duke kaluar përmes interpretimit romantik e zhanrit të Rosa Clará dhe hipi dhe ultra elegancë nga Atelier Emé, i përfaqësuar nga një fustan i bukur tyli me aplikime me lule ….

Sirenë e vazhdueshme në altar

Fustanet e nuseve si sirenë janë ndër të preferuarit nga pjesa më e madhe e nuseve dhe në kundërshtim me atë që mund të besohet në fillim, ju nuk duhet patjetër të keni një siluetë pa të meta që mund ta vishni me klasë dhe hijeshi. Ky fustan tregon të gjithë hirin dhe feminilitetin që prerja sirenë mund të theksojë në çdo nuse.

Sa i përket materialeve, përveç dantellës për të cilën kemi folur, shumë stilistë të modës martesore tregojnë në katalogët e tyre të shkëlqyeshëm 2018 dhe veshjet e sirenës në mëndafsh, një trend tjetër këtë vit.

Fustanet e nuses rozë, tendenca më romantike e vitit 2018

Për gratë më pak tradicionale që duan fustane nuseje me ngjyra dhe në veçanti me nuanca delikate të tilla si trëndafili, ky vit duket të jetë vetëm viti juaj! Nga pasarelat martesore tek katalogët e 2018 të shumë firmave, veçanërisht ato italiane si Carlo Pignatelli, Blumarine dhe Atelier Emé, ekzistojnë modele të panumërta që gjejmë në këtë ngjyrë romantike, në të gjitha nuancat e saj më të kërkuara, nga pluhuri në koral, nga roza e lehtë tek ngjyra nudë…

Tendenca e re 2018: fustanet me mantel 

Fustanet me mantel në dantella të qëndisura sipas stilit elegant dhe mbretëror të Alessandra Rinaudo, janë risia e 2018! Një fustan me mantel do t’ju mbajë ngrohtë dhe do t’ju japë një prekje elegante në ditën më të bukur të çdo vajze…