Lajme

2nd December 2019


Fëmijët e larguar me familjet prej tërmetit nisin mësimin në qytetet e tjera

Disa prej fëmijëve që janë larguar nga Tirana dhe Durrësi, dy qarqet më të mëdha që u prekën nga tërmeti, kanë nisur mësimin në shkollat …

2nd December 2019


Xhuljana, “preja” e nje situate kaotike, lirohet!

Gjykata e Durrësit i dha sot lirinë 25-vjeçares Xhuljana Aliaj që përhapi panik me lajmet e rreme pas tërmetit. Si masë sigurie, Gjykata vendosi “detyrim …

2nd December 2019


“150 milionë USD nga oligarkët”, Basha propozon planin me 3 pika: Vlerësimi i banesave mund të mbarojë për 10 ditë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte këtë mesditë në lagjen numër 7 të Durrësit, e cila është prekur jo pak nga tërmeti katastrofik i …

2nd December 2019


Rama paralajmëron mediat: Mos na detyroni të bëjmë atë që s’ua rrok imagjinata!

Kryeministri Edi Rama paralajmëron sërish mediat që të filtrojnë informacionet që transmetojnë lidhur me situatën e krijuar pas tërmeteve. Ai thotë se gjatë periudhës së …

2nd December 2019


Njerku e fut në dush me ujë të valuar dhe e djeg, arsyeja shokon! Nena, mos ja besoni askujt femijet!

Fëmija mori një notë të keqe në shkollë dhe njerku e detyroi që të bënte dush të nxehtë. Ai e detyroi fëmijën 7 vjeç të …

2nd December 2019


Banorët pa strehë në Bubq, por nuk e lënë duarbosh Bebe Rexhën! Ja çfarë i dhuruan…

Këngëtarja me famë botërore Bebe Rexha ka mbërritur në Shqipëri për të qenë pranë familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Fshati i parë …

2nd December 2019


Bebe Rexha në Bubq: Në venat e mia rrjedh gjak shqiptar, do ndërtoj dy shtëpi

Këngëtarja Bebe Rexha ka mbërritur në Shqipëri për të parë situatën pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Këngëtarja gjatë gjithë kohës ka treguar mbështetjen e …

2nd December 2019


Prokuroria nis hetimet për përgjegjësit e ndërtesave të shkatërruara.

Prokuroria e Durrësit dhe ajo e Tiranës kanë regjistruar mëngjesin e së hënës çështjen penale, e cila i referohet tërmetit të 26 nëntorit me shkatërrimet …

2nd December 2019


Sfida e riparimit dhe rindërtimit pas tërmetit. Metodologjia e profesorëve amerikanë.

Në përgjigje të tërmeteve të kaluara në Kaliforni dhe në Japoni komunitetet e prekura i janë drejtuar sfidës së riparimit dhe rindërtimit pas tërmetit. Profesorët …

29th November 2019


IKMT zbret në terren, shemben katër pallate në Thumanë, vijon vlerësimi në zonat e Durrësit

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit pas vlerësimit si të pabanueshëm për shkak të dëmtimeve nga tërmeti i 26 nëntorit, ka prishur 2 pallate pesë …