Lajme

24th January 2020


Kina në garë me kohën,do të ngrihet për 6 ditë spitali për të infektuarit.

Autoritetet në Wuhan, epiqendra ku shpërtheu koranavirusi i ri, kane marrë masa për të ndërtuar një spital të ri për të gjithë personat e prekur …

24th January 2020


Pa kokë e me gjymtyrë të prera! Gangsterët e pamëshirshëm irlandezë tmerrojnë botën me fotot e viktimave

Gangsterët e pamëshirshëm irlandezë kanë filluar të kopjojnë praktikën famëkeqe të karteleve meksikane – duke shpërndarë pamjet e viktimave, për të trembur rivalët. Sipas mediave …

14th January 2020


Paralajmërimi i NASA-s, tymi nga zjarret në Australi do të përshkojë gjithë botën.

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës, ose NASA paralajmëron se vendet e tjera të planetit rrezikohen nga zjarret në Australi. Sipas BBC, NASA thotë se …

14th January 2020


Shqipëria po tkurret, sa banorë do të mbeten në 2100-n?

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka bërë një projeksion për popullsinë shqiptare dhe parashikon që të ulet me 30-40% Popullsia e vendit në vitin …

10th January 2020


Sizmiologët e huaj për Shqipërinë: “Të miratohet hartë e re sizmike dhe eurokodet në ndërtim”.

Shqipëria duhet të nxjerrë mësime  nga tërmeti i 26 nëntorit. Ky është qëndrimi i sizmologëve të huaj  gjatë një takimi me akademike dhe kolege shqiptare. …

10th January 2020


“The Guardian” : “Kukulla” e Kadaresë, një studim magjepsës i një dashurie të vështirë.

Gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”, ka vlerësuar pozitivisht veprën “Kukulla” të autorit shqiptar Ismail Kadare, duke e cilësuar atë si një kujtim elegant, nostalgjik për …

10th January 2020


Fëmija emigrant 10 vjeç, gjendet i vdekur në bagazhin e avionit

Kufoma e një fëmije rreth 10 vjeç, u gjet mëngjesin e kësaj të mërkure të 7 janarit, në bagazhin e një avioni ‘Air France’, në …

9th January 2020


Shënjestër e Iranit edhe Shqipëria? Gjenerali amerikan bën thirrje për vigjilencë.

Shqipëria nuk përjashtohet nga hakmarrja e Iranit për vdekjen e gjeneralit Qasem Soleimani. Çdo mik i SHBA, për fat të keq konsiderohet si një shënjestër …

8th January 2020


Fuqia luftarake e SHBA-ve, bombardues, nëndetëse dhe aeroplanmbajtëse.

Me më shumë se 3 milionë efektivë, 4800 baza në 7 kontinente dhe një buxhet vjetor më të madh se 700 miliardë dollarë, ushtria e …

7th January 2020


Familjet e varfëra në Shqipëri shpenzojnë mbi 50% të totalit për ushqime.

Për familjet, të ardhurat e të cilave janë të pakta është e kuptueshme që shpërndarja e tyre do të shkojë tek gjërat më bazike, sikurse …